Svítidla a osvětlení
do interiéru domova
Venkovní

Venkovní posvícení

Venkovní posvícení

Zanedlouho se ranní odchod a večerní návrat domů bude odehrávat v nepříjemném příšeří. Jak neprosvítit „majlant“ a přitom účelně a vkusně osvětlit komunikační prostory? Výběr osvětlení je na trhu celá řada.

Pro osvětlení cest

je potřeba specifické osvětlení, které neoslňuje. Design svítidla musí splňovat svůj účel, především bezpečnost a snadnou orientaci. Pro osvětlení chodníků se skvěle hodí klasické sloupkové lampy. Jejich výška se pohybuje mezi 50 až 120 cm, přičemž nižší osvětlují celý kruh nebo půlkruh. Vyšší typy bývají nakloněné, aby nesvítily do očí. Jiným řešením jsou odolné typy svítidel instalované do země. Snesou přejetí automobilem do hmotnosti 2000 kg i nepřízeň počasí. Tělo svítidla je často vyrobeno z hliníku, resp. nerezové oceli a silné krycí sklo je vysoce odolné teplotám a nárazům. Zdrojem jsou zářivky různých výkonů (od 29 W až do 54 W) s tím, že vyzařovací charakteristika může být asymetrická, symetrická nebo rovnoměrná.

Garáž, branka, dům


Pro běžné osvětlení, a tam kde je nutné okamžité rozsvícení, máme na výběr například halogenové svítidlo Spider, jež svoji typovou variabilitou zastane mnoho aplikačních řešení. Je vhodné tam, kde se svítí krátkou dobu. Další svítidlo Naster může být umístěno na zdi či stropě. Má nastavitelné držáky s rozpětím stoosmdesáti stupňů a díky vodotěsným kabelům a dalšímu příslušenství může být instalováno do interiéru či ven. Jiné kritérium zohledníme pro osvětlení schodišť, kde falešný stín schodové stupně zkresluje a pohyb po špatně osvětlených stupních se stává nebezpečným. Vyhovujícím a přitom úsporným řešením je instalace světelného zdroje přímo do stupňů schodů. Kromě toho by mělo být nasvíceno i zábradlí, nejlépe shora.

Světlo pro krásu detailů

Svítidla mohou působivě osvětlovat architektonické prvky: římsy, výklenky či sloupy. K tomu účelu jsou mimořádně vhodné ploché kruhové reflektory se zářivkovým zdrojem o výkonu 150 až 400 W. Na trhu jsou víceúčelová kompaktní svítidla například typ Ypsilon nebo Leo pro interiér i exteriér. Oblíbené „ledky“ osazené LED diodami se vyznačují dlouhou životností a velmi nízkou spotřebou elektrické energie. Například příkon zemního svítidla je pouhých 1,5 W.  Nevýhodou LED osvětlení zůstává poměrně vysoká cena. Zato jejich použitím dosáhneme efektů, které jiná osvětlení neposkytnou. Některé typy mohou být doplněny o barevné filtry nebo osazeny speciální optikou, kdy světlený proud vytváří výrazné světelné efekty.

Kolik zaplatíme

Nesmíme zapomenout, že venkovní osvětlení by mělo být ozdobou i ve dne, kdy nesvítí. Ve srovnání s plastovými kovová svítidla obvykle lépe vypadají, mají delší životnost, jsou ale také cenově náročnější. Venkovní svítidlo na běžnou žárovku o 60 W pořídíme jako nástěnné, na nízkém či vysokém sloupku. Pořizovací cena bodových reflektorů je poměrně nízká od tří, čtyř set až do dvanácti stovek. Nástěnné typy jsou dražší, 500 watové  se na trhu pohybují okolo osmi set korun až po designérsky řešené, od renomovaných italských výrobců za cenu od 4000 korun. Cena sloupkových osvětlení se liší podle jejich výšky. Standardní částka se pohybuje od pětiapůl tisíce. Celonoční osvětlení zlevní instalované senzory, které při soumraku nebo při pohybu v určitém prostoru spínají osvětlovací tělesa. Pak lze nastavit parametry spínání podle intenzity světla i podle pohybu a také dobu svícení.

Irena Forejtová
Zdroj:www.living.cz/stavba-a-dum/venkovni-posviceni/1076

Příspěvek do diskuze
:
:
: *Vyplňte tento kód: 365 (slouží k ochraně proti komentářovému spamu)
Všechny položky jou povinné

Provozovatel nenese odpovědnost za příspěvky diskutujících a nevyjadřují názory provozovatele.
Vytvořilo Anawe