Původně se LED diody používaly zejména ve svítidlech určených k navigaci, později díky lepší svítivosti i v dekorativních lampách. Obojí zůstalo a přibyly profesionální moduly, které lze využívat k dokonalému osvětlení interiéru i exteriéru. Široká využitelnost, snadná instalace a nízkonapěťový rozvod (24 voltů) způsobily, že se rychle staly oblíbené nejen mezi architekty, ale i u laické veřejnosti.
|
|
Návrháři proto začali LED diody používat do všech interiérových svítidel i do pracovních. Ta jsou k dostání s diodami nové generace, jejichž svítivost je už dostatečná. Některé modely za nižší cenu poskytují akcentující světlo, takové lampy můžeme používat k nasvícení části pracovního stolu, obrazovky počítače apod. I v dekora-tivních lampách působí diody velmi efektně. Navíc je možné k výrobě svítidel používat materiály, kterým doposud vyšší teplota žárovky vadila. K dalším kladům LED diod patří možnost volby barvy světla. Ledky existují v modré, zelené a červené barvě a jejich mícháním pomocí počítačového programu získáme až 16 milionů různých barev. Ty lze pomocí časovače vzájemně měnit (vytváříme množství efektů, např. tečení barev, stroboskop aj.) včetně jejich intenzity. Na základě zvoleného programu lze k modulům připojit lightsystem manager, s jehož pomocí můžeme na zeď promítat obrázky nebo přes video system manager pohyblivé obrazy (televizní signál, filmy apod.)
|
|
LED dioda v běžném životěTo zaujalo návrháře, protože s jejich pomocí teď mohou připravovat nejrůznější návrhy osvětlení, vytvářející působivou atmosféru. Několik výrobců (Ambiance Lumi`ere, Color kinetics, Osram, Philips, ad.) už nabízí vlastní série a linie. Diody lze zakoupit samostatně a měnit je kus za kus (podobně jako žárovku), častěji se ale užívají moduly různých délek, které se skládají podle potřeby vedle sebe. K dostání jsou i flexibilní vodiče s dioda-mi integrovanými v různých vzdálenostech.
|
|
Zdroj: www.dumabyt.cz/rubriky/dum/bydlime/led-diody-zdroj-budoucnosti_20104.html